EPCOS (TDK) B32613A8682J008
B32613A8682J008 picture photo
Mfg. Part Number
B32613A8682J008
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32613A8682J008.pdf
Availability of B32613A8682J008
QUANTITY
B32613A8682J008 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32613A8682J008
Internal Part NumberEIS-B32613A8682J008
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32613
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Applications-
FeaturesAC and Pulse
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32613A8682J008
Related LinksB32613A, B32613A8682J008 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32613A8682J008 Details Description
Related parts for B32613A8682J008
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
MANUAL RIBBON CABLE TERM datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 8POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf