EPCOS (TDK) B32620A222K
B32620A222K picture photo
Mfg. Part Number
B32620A222K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32620A222K.pdf
Availability of B32620A222K
QUANTITY
B32620A222K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620A222K
Internal Part NumberEIS-B32620A222K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32620
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32620A222K
Related LinksB3262, B32620A222K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32620A222K Details Description
Related parts for B32620A222K
RES SMD 7.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 30POS datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 25MM datasheet.pdf