EPCOS (TDK) B32620A472K189
B32620A472K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32620A472K189
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32620A472K189.pdf
Availability of B32620A472K189
QUANTITY
B32620A472K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620A472K189
Internal Part NumberEIS-B32620A472K189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package5,600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32620
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32620A472K189
Related LinksB32620A, B32620A472K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32620A472K189 Details Description
Related parts for B32620A472K189
SPEAKER ALNICO 8OHM 1W 77MM SQR datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
Z-PACK F.CODING KEY datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf