EPCOS (TDK) B32620A6153J
B32620A6153J picture photo
Mfg. Part Number
B32620A6153J
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
B32620A6153J.pdf
Availability of B32620A6153J
QUANTITY
B32620A6153J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620A6153J
Internal Part NumberEIS-B32620A6153J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32620A6153J
Related LinksB32620, B32620A6153J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32620A6153J Details Description
Related parts for B32620A6153J
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
MODEM V.92 SERIAL DATA 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
3M 4646 VHB 3/4" X 4" - 5/PACK datasheet.pdf
CONN HDR 63POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf