EPCOS (TDK) B32620A6272J
B32620A6272J picture photo
Mfg. Part Number
B32620A6272J
Brief Description
CAP FILM 2700PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32620A6272J.pdf
Availability of B32620A6272J
QUANTITY
B32620A6272J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620A6272J
Internal Part NumberEIS-B32620A6272J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package6,000
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32620A6272J
Related LinksB32620, B32620A6272J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32620A6272J Details Description
Related parts for B32620A6272J
SHELF OPEN RACK VENTILATED 19" datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 15.70MM datasheet.pdf