EPCOS (TDK) B32620J152J
B32620J152J picture photo
Mfg. Part Number
B32620J152J
Brief Description
CAP FILM 1500PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32620J152J.pdf
Availability of B32620J152J
QUANTITY
B32620J152J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620J152J
Internal Part NumberEIS-B32620J152J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package4,000
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32620J152J
Related LinksB3262, B32620J152J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32620J152J Details Description
Related parts for B32620J152J
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
LAMP NEON RED 220V PNL MNT datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 38KHZ datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 450V CH 0805 datasheet.pdf
CASE FOR CT-2500 KIT datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB R/A G30 TIN datasheet.pdf