EPCOS (TDK) B32620J392J289
B32620J392J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32620J392J289
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3900PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32620J392J289.pdf
Availability of B32620J392J289
QUANTITY
B32620J392J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32620J392J289
Internal Part NumberEIS-B32620J392J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package6,400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32620
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32620J392J289
Related LinksB32620J, B32620J392J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32620J392J289 Details Description
Related parts for B32620J392J289
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 30A SCREW TERM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 120V 75A TO252-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf