EPCOS (TDK) B32621A3472J
B32621A3472J picture photo
Mfg. Part Number
B32621A3472J
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32621A3472J.pdf
Availability of B32621A3472J
QUANTITY
B32621A3472J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32621A3472J
Internal Part NumberEIS-B32621A3472J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32621
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC140V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32621A3472J
Related LinksB32621, B32621A3472J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32621A3472J Details Description
Related parts for B32621A3472J
SWITCH ROTARY MIL SP 12POS W/MNT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
IC FILTER VIDEO ULTRA LP SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XFRM ISDN-S 1:2.5/1:2.5 22MH SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf