EPCOS (TDK) B32621A6682J
B32621A6682J picture photo
Mfg. Part Number
B32621A6682J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32621A6682J.pdf
Availability of B32621A6682J
QUANTITY
B32621A6682J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32621A6682J
Internal Part NumberEIS-B32621A6682J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32621
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32621A6682J
Related LinksB32621, B32621A6682J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32621A6682J Details Description
Related parts for B32621A6682J
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC AMP MMIC BIPO BROADBND SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ACCEL Z AXIS 250G 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH 6PDT 0.04A 50V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf