EPCOS (TDK) B32633S4472J
B32633S4472J picture photo
Mfg. Part Number
B32633S4472J
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 3KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32633S4472J.pdf
Availability of B32633S4472J
QUANTITY
B32633S4472J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32633S4472J
Internal Part NumberEIS-B32633S4472J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32633
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC800V
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.083" L x 0.433" W (27.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32633S4472J
Related LinksB32633, B32633S4472J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32633S4472J Details Description
Related parts for B32633S4472J
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST WARBLE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT CP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf