EPCOS (TDK) B32642B0183J
B32642B0183J picture photo
Mfg. Part Number
B32642B0183J
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
B32642B0183J.pdf
Availability of B32642B0183J
QUANTITY
B32642B0183J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32642B0183J
Internal Part NumberEIS-B32642B0183J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32642B
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32642B0183J
Related LinksB32642, B32642B0183J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32642B0183J Details Description
Related parts for B32642B0183J
FILTER LINE 18MH 0.5A TYPE 270 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
RANGE RCPT MNT CLIP datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 135MA 9.9 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf