EPCOS (TDK) B32652A103K
B32652A103K picture photo
Mfg. Part Number
B32652A103K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
B32652A103K.pdf
Availability of B32652A103K
QUANTITY
B32652A103K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32652A103K
Internal Part NumberEIS-B32652A103K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32652
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32652A103K
Related LinksB3265, B32652A103K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32652A103K Details Description
Related parts for B32652A103K
CONN HEADER 80POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS STR datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 50V 70A TO-94 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf