EPCOS (TDK) B32652A3684K
B32652A3684K picture photo
Mfg. Part Number
B32652A3684K
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
B32652A3684K.pdf
Availability of B32652A3684K
QUANTITY
B32652A3684K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32652A3684K
Internal Part NumberEIS-B32652A3684K
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32652A3684K
Related LinksB32652, B32652A3684K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32652A3684K Details Description
Related parts for B32652A3684K
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 100NS 56TSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 80POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A G-MELF datasheet.pdf