EPCOS (TDK) B32652J1103K289
B32652J1103K289 picture photo
Mfg. Part Number
B32652J1103K289
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32652J1103K289.pdf
Availability of B32652J1103K289
QUANTITY
B32652J1103K289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32652J1103K289
Internal Part NumberEIS-B32652J1103K289
Standard Package2,560
SeriesB32652
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32652J1103K289
Related LinksB32652J, B32652J1103K289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32652J1103K289 Details Description
Related parts for B32652J1103K289
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PANEL STEEL 40.2 X 28.2" datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
PREC RES 20-24 OHM 2512 .25% datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
POT 2K OHM 225W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf