EPCOS (TDK) B32652J1222K
B32652J1222K picture photo
Mfg. Part Number
B32652J1222K
Brief Description
CAP FILM 2200PF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32652J1222K.pdf
Availability of B32652J1222K
QUANTITY
B32652J1222K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32652J1222K
Internal Part NumberEIS-B32652J1222K
Standard Package4,000
SeriesB32652
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32652J1222K
Related LinksB32652, B32652J1222K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32652J1222K Details Description
Related parts for B32652J1222K
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 800W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 39POS datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf