EPCOS (TDK) B32653A393J
B32653A393J picture photo
Mfg. Part Number
B32653A393J
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A393J.pdf
Availability of B32653A393J
QUANTITY
B32653A393J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A393J
Internal Part NumberEIS-B32653A393J
Standard Package2,880
SeriesB32653
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A393J
Related LinksB3265, B32653A393J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A393J Details Description
Related parts for B32653A393J
IC DUAL HOT-SWAP CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BCZ 3.81/16/180F SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf