EPCOS (TDK) B32653A7333K189
B32653A7333K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32653A7333K189
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 1.25KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A7333K189.pdf
Availability of B32653A7333K189
QUANTITY
B32653A7333K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A7333K189
Internal Part NumberEIS-B32653A7333K189
Standard Package2,800
SeriesB32653
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A7333K189
Related LinksB32653A, B32653A7333K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A7333K189 Details Description
Related parts for B32653A7333K189
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
IC REG SW CTRLR 5BIT PROG 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RING 20-22AWG #4 GREEN datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 8P 50MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 23POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf