EPCOS (TDK) B32653A8472J
B32653A8472J picture photo
Mfg. Part Number
B32653A8472J
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A8472J.pdf
Availability of B32653A8472J
QUANTITY
B32653A8472J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A8472J
Internal Part NumberEIS-B32653A8472J
Standard Package2,040
SeriesB32653
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A8472J
Related LinksB32653, B32653A8472J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A8472J Details Description
Related parts for B32653A8472J
BATTERY LITHIUM 3.6V 1/6 D datasheet.pdf
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 16-QSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IGBT 1200V 100A 375W TO247-3 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 8COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN 4 WIRE 12GA datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf