EPCOS (TDK) B32653A8562J
B32653A8562J picture photo
Mfg. Part Number
B32653A8562J
Brief Description
CAP FILM 5600PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32653A8562J.pdf
Availability of B32653A8562J
QUANTITY
B32653A8562J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A8562J
Internal Part NumberEIS-B32653A8562J
Standard Package2,040
SeriesB32653
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A8562J
Related LinksB32653, B32653A8562J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A8562J Details Description
Related parts for B32653A8562J
DIODE MODULE 400V 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf