EPCOS (TDK) B32654A4155J
B32654A4155J picture photo
Mfg. Part Number
B32654A4155J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32654A4155J.pdf
Availability of B32654A4155J
QUANTITY
B32654A4155J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A4155J
Internal Part NumberEIS-B32654A4155J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,120
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32654
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32654A4155J
Related LinksB32654, B32654A4155J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32654A4155J Details Description
Related parts for B32654A4155J
IC OPAMP GP 60MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 55V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TUBING BLK 10 PC/PKG datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2.5MM datasheet.pdf