EPCOS (TDK) B32654A4335J
B32654A4335J picture photo
Mfg. Part Number
B32654A4335J
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
B32654A4335J.pdf
Availability of B32654A4335J
QUANTITY
B32654A4335J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A4335J
Internal Part NumberEIS-B32654A4335J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package720
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32654
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.748" W (31.50mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32654A4335J
Related LinksB32654, B32654A4335J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32654A4335J Details Description
Related parts for B32654A4335J
BOX ABS GRAY 2.27"L X 1.52"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W SMA datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC AMP VIDEO TRIPLE 16-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 0603 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf