EPCOS (TDK) B32654A6105J189
B32654A6105J189 picture photo
Mfg. Part Number
B32654A6105J189
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32654A6105J189.pdf
Availability of B32654A6105J189
QUANTITY
B32654A6105J189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A6105J189
Internal Part NumberEIS-B32654A6105J189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32654
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.532" W (31.50mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)