EPCOS (TDK) B32654A6225J
B32654A6225J picture photo
Mfg. Part Number
B32654A6225J
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32654A6225J.pdf
Availability of B32654A6225J
QUANTITY
B32654A6225J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A6225J
Internal Part NumberEIS-B32654A6225J
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32654
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32654A6225J
Related LinksB32654, B32654A6225J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32654A6225J Details Description
Related parts for B32654A6225J
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RELAY DRIVER SOT-23 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 10P+84S+10P datasheet.pdf
RES 3.60 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN 0.1-12.4GHZ DC BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603 datasheet.pdf