EPCOS (TDK) B32656J1684J
B32656J1684J picture photo
Mfg. Part Number
B32656J1684J
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32656J1684J.pdf
Availability of B32656J1684J
QUANTITY
B32656J1684J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32656J1684J
Internal Part NumberEIS-B32656J1684J
Standard Package440
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32656
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32656J1684J
Related LinksB32656, B32656J1684J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32656J1684J Details Description
Related parts for B32656J1684J
Connector Header, Bottom Entry 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED BLUE 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SEATING TL 2.5MM 16 COL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 130 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FEED PIVOT LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 5A HOLD datasheet.pdf