EPCOS (TDK) B32656S185J561
B32656S185J561 picture photo
Mfg. Part Number
B32656S185J561
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32656S185J561.pdf
Availability of B32656S185J561
QUANTITY
B32656S185J561 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32656S185J561
Internal Part NumberEIS-B32656S185J561
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package48
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32656S
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32656S185J561
Related LinksB32656S, B32656S185J561 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32656S185J561 Details Description
Related parts for B32656S185J561
JUMPER-H9992TR/A3047N/X 3" datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISRY CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 300 POS datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 37POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LOCKING HOOK FOR HOODS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 5.7A 19.5 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 770MA 420 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.65 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS SMT 6MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf