EPCOS (TDK) B32656S684K563
B32656S684K563 picture photo
Mfg. Part Number
B32656S684K563
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32656S684K563.pdf
Availability of B32656S684K563
QUANTITY
B32656S684K563 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32656S684K563
Internal Part NumberEIS-B32656S684K563
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package144
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32656S
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRectangular Box
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32656S684K563
Related LinksB32656S, B32656S684K563 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32656S684K563 Details Description
Related parts for B32656S684K563
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
THERMO TRANSFER PRINTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 12-14AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf