EPCOS (TDK) B32656T1224K
B32656T1224K picture photo
Mfg. Part Number
B32656T1224K
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32656T1224K.pdf
Availability of B32656T1224K
QUANTITY
B32656T1224K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32656T1224K
Internal Part NumberEIS-B32656T1224K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLow-Profile MKP and MKT Film Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package195
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32656
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32656T1224K
Related LinksB32656, B32656T1224K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32656T1224K Details Description
Related parts for B32656T1224K
KWIK KLIP MICRO J-TYPE 5/8"LONG datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079" 24POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
SIZE 20, CLASS D, TERMINAL JUNCT datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf