EPCOS (TDK) B32671L1412J
B32671L1412J picture photo
Mfg. Part Number
B32671L1412J
Brief Description
CAP FILM 4100PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32671L1412J.pdf
Availability of B32671L1412J
QUANTITY
B32671L1412J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32671L1412J
Internal Part NumberEIS-B32671L1412J
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32671L
PackagingBulk
Capacitance4100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32671L1412J
Related LinksB32671, B32671L1412J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32671L1412J Details Description
Related parts for B32671L1412J
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-MSOP datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
SLIM LINE SATA 7+6P PLUG datasheet.pdf
CELLULAR RUBBER GASKET datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
86750 SERIES CUSTOM datasheet.pdf
4700UF 25V 16X31MM 85C 3500H datasheet.pdf