EPCOS (TDK) B32671L472K
B32671L472K picture photo
Mfg. Part Number
B32671L472K
Brief Description
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32671L472K.pdf
Availability of B32671L472K
QUANTITY
B32671L472K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32671L472K
Internal Part NumberEIS-B32671L472K
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32671L
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32671L472K
Related LinksB3267, B32671L472K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32671L472K Details Description
Related parts for B32671L472K
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IGBT MODULE TRENCH PHASE LEG D1 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PANEL SIDE 86X28X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 16 WIDE 48-TFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf