EPCOS (TDK) B32672L1113J
B32672L1113J picture photo
Mfg. Part Number
B32672L1113J
Brief Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32672L1113J.pdf
Availability of B32672L1113J
QUANTITY
B32672L1113J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32672L1113J
Internal Part NumberEIS-B32672L1113J
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32672L
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32672L1113J
Related LinksB32672, B32672L1113J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32672L1113J Details Description
Related parts for B32672L1113J
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 5.0MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3113K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.1A 205 MOHM TH datasheet.pdf
IC TIME-TO-DGTL CONV W/AFE TQFP datasheet.pdf
SCREW TERM W/SEMS SCREW-INSTALLE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf