EPCOS (TDK) B32672L1882J
B32672L1882J picture photo
Mfg. Part Number
B32672L1882J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 8800PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32672L1882J.pdf
Availability of B32672L1882J
QUANTITY
B32672L1882J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32672L1882J
Internal Part NumberEIS-B32672L1882J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32672L
PackagingBulk
Capacitance8800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32672L1882J
Related LinksB32672, B32672L1882J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32672L1882J Details Description
Related parts for B32672L1882J
MOSFET P-CH 40V 3.4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 0.9-3.6V OUT VERT datasheet.pdf
IC FILTR 8TH ORDER LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10-MSOP datasheet.pdf
IC MRAM 4MBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
HEATSHRINK MOLDED Y BOOT EPB ADH datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 5POS THRUHL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 16V 2.5A datasheet.pdf