EPCOS (TDK) B32672L8392K
B32672L8392K picture photo
Mfg. Part Number
B32672L8392K
Brief Description
CAP FILM 3900PF 10% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32672L8392K.pdf
Availability of B32672L8392K
QUANTITY
B32672L8392K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32672L8392K
Internal Part NumberEIS-B32672L8392K
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32672L
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32672L8392K
Related LinksB32672, B32672L8392K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32672L8392K Details Description
Related parts for B32672L8392K
RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 125V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ3A datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf