EPCOS (TDK) B32672Z4105K189
B32672Z4105K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32672Z4105K189
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
B32672Z4105K189.pdf
Availability of B32672Z4105K189
QUANTITY
B32672Z4105K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32672Z4105K189
Internal Part NumberEIS-B32672Z4105K189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Standard Package550
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32672Z
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsPower Factor Correction (PFC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32672Z4105K189
Related LinksB32672Z, B32672Z4105K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32672Z4105K189 Details Description
Related parts for B32672Z4105K189
IC DGTL POT DUAL OTP 10-MSOP datasheet.pdf
RES 9.31M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf