EPCOS (TDK) B32672Z6393J289
B32672Z6393J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32672Z6393J289
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
B32672Z6393J289.pdf
Availability of B32672Z6393J289
QUANTITY
B32672Z6393J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32672Z6393J289
Internal Part NumberEIS-B32672Z6393J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Standard Package4,680
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32672Z
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsPower Factor Correction (PFC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32672Z6393J289
Related LinksB32672Z, B32672Z6393J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32672Z6393J289 Details Description
Related parts for B32672Z6393J289
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
BLADE TORX T27 5.51" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-2466-E datasheet.pdf
8.6 NATURAL 120LB CABLE TIE datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 44POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE 24KV 80A 3"DIN BROWN SEAL datasheet.pdf