EPCOS (TDK) B32673P4225K
B32673P4225K picture photo
Mfg. Part Number
B32673P4225K
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
B32673P4225K.pdf
Availability of B32673P4225K
QUANTITY
B32673P4225K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32673P4225K
Internal Part NumberEIS-B32673P4225K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMKP Film Capacitors with Reduced Volume
Standard Package510
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32673P
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsPower Factor Correction (PFC)
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32673P4225K
Related LinksB32673, B32673P4225K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32673P4225K Details Description
Related parts for B32673P4225K
CONN TERMINAL GROUND 25MM datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO HV D2PAK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO AB MIC 4USMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
SURGE STOPPER SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf