EPCOS (TDK) B32674D1105K
B32674D1105K picture photo
Mfg. Part Number
B32674D1105K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 750VDC RADIAL
Datasheet Download
B32674D1105K.pdf
Availability of B32674D1105K
QUANTITY
B32674D1105K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32674D1105K
Internal Part NumberEIS-B32674D1105K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package280
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32674
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC375V
Voltage Rating - DC750V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)24.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32674D1105K
Related LinksB32674, B32674D1105K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32674D1105K Details Description
Related parts for B32674D1105K
IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS VERT DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 16POS FREE SLD CUP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 175MA 1.3 OHM datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf