EPCOS (TDK) B32674D3106K
B32674D3106K picture photo
Mfg. Part Number
B32674D3106K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 300VDC RADIAL
Datasheet Download
B32674D3106K.pdf
Availability of B32674D3106K
QUANTITY
B32674D3106K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32674D3106K
Internal Part NumberEIS-B32674D3106K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package180
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32674
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC300V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.827" W (31.50mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max)1.220" (31.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32674D3106K
Related LinksB32674, B32674D3106K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32674D3106K Details Description
Related parts for B32674D3106K
Z8 4K OTP 12 MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 96POS DUAL TH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23 datasheet.pdf