EPCOS (TDK) B32674D3225K
B32674D3225K picture photo
Mfg. Part Number
B32674D3225K
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 300VDC RADIAL
Datasheet Download
B32674D3225K.pdf
Availability of B32674D3225K
QUANTITY
B32674D3225K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32674D3225K
Internal Part NumberEIS-B32674D3225K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Standard Package320
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32674
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC300V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)18.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32674D3225K
Related LinksB32674, B32674D3225K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32674D3225K Details Description
Related parts for B32674D3225K
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 18POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf