EPCOS (TDK) B32674D6475J
B32674D6475J picture photo
Mfg. Part Number
B32674D6475J
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 5% 800VDC RADIAL
Datasheet Download
B32674D6475J.pdf
Availability of B32674D6475J
QUANTITY
B32674D6475J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32674D6475J
Internal Part NumberEIS-B32674D6475J
Standard Package640
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32674
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32674D6475J
Related LinksB32674, B32674D6475J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32674D6475J Details Description
Related parts for B32674D6475J
TERM BLOCK PCB 3POS 9.52MM GREEN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 5.3A DPAK datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN WRAPOST .630" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP 6LX.075"SW NAT datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf