EPCOS (TDK) B32674D6505K
B32674D6505K picture photo
Mfg. Part Number
B32674D6505K
Brief Description
CAP FILM 5UF 10% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32674D6505K.pdf
Availability of B32674D6505K
QUANTITY
B32674D6505K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32674D6505K
Internal Part NumberEIS-B32674D6505K
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32674
PackagingBulk
Capacitance5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32674D6505K
Related LinksB32674, B32674D6505K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32674D6505K Details Description
Related parts for B32674D6505K
REGULATOR 5.0V 1A HORZ VT-HT datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR ARM DPDT 120V datasheet.pdf