EPCOS (TDK) B32676E6205K
B32676E6205K picture photo
Mfg. Part Number
B32676E6205K
Brief Description
CAP FILM 2UF 10% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
B32676E6205K.pdf
Availability of B32676E6205K
QUANTITY
B32676E6205K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32676E6205K
Internal Part NumberEIS-B32676E6205K
Standard Package405
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32676
PackagingBulk
Capacitance2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.654" L x 0.472" W (42.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32676E6205K
Related LinksB32676, B32676E6205K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32676E6205K Details Description
Related parts for B32676E6205K
RES SMD 22.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 63MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 3.4M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf