EPCOS (TDK) B32676G1685K
B32676G1685K picture photo
Mfg. Part Number
B32676G1685K
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 10% 750VDC RADIAL
Datasheet Download
B32676G1685K.pdf
Availability of B32676G1685K
QUANTITY
B32676G1685K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32676G1685K
Internal Part NumberEIS-B32676G1685K
Standard Package440
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32676
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC375V
Voltage Rating - DC750V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32676G1685K
Related LinksB32676, B32676G1685K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32676G1685K Details Description
Related parts for B32676G1685K
REGULATOR 1.5V 13A VADJ VERT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24DIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
WIREWAY 12" TRNSPSTN CNTR CLCKWS datasheet.pdf
RES SMD 5.97KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA1304 LED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 33 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf