EPCOS (TDK) B32676G4825K
B32676G4825K picture photo
Mfg. Part Number
B32676G4825K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 8.2UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
B32676G4825K.pdf
Availability of B32676G4825K
QUANTITY
B32676G4825K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32676G4825K
Internal Part NumberEIS-B32676G4825K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package640
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32676
PackagingBulk
Capacitance8.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)1.555" (39.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32676G4825K
Related LinksB32676, B32676G4825K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32676G4825K Details Description
Related parts for B32676G4825K
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC PWR AMP RF LDMOS TO270-14 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 57MA 17 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 78A TO-263 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf