EPCOS (TDK) B32676G4825K
B32676G4825K picture photo
Mfg. Part Number
B32676G4825K
Brief Description
CAP FILM 8.2UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
B32676G4825K.pdf
Availability of B32676G4825K
QUANTITY
B32676G4825K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32676G4825K
Internal Part NumberEIS-B32676G4825K
Standard Package640
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32676
PackagingBulk
Capacitance8.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)1.555" (39.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32676G4825K
Related LinksB32676, B32676G4825K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32676G4825K Details Description
Related parts for B32676G4825K
SCR PHASE CONT 400V 390A A-PUK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 257TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/04/90 1.5SN BK datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf