EPCOS (TDK) B32676G8335K
B32676G8335K picture photo
Mfg. Part Number
B32676G8335K
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 875VDC RADIAL
Datasheet Download
B32676G8335K.pdf
Availability of B32676G8335K
QUANTITY
B32676G8335K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32676G8335K
Internal Part NumberEIS-B32676G8335K
Standard Package640
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32676
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC875V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)1.555" (39.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32676G8335K
Related LinksB32676, B32676G8335K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32676G8335K Details Description
Related parts for B32676G8335K
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
FUSE MOUNTING LEG 2.5X63.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.3A DO221AC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 20POS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf