EPCOS (TDK) B32774D8305J
B32774D8305J picture photo
Mfg. Part Number
B32774D8305J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3UF 5% 800VDC RADIAL
Datasheet Download
B32774D8305J.pdf
Availability of B32774D8305J
QUANTITY
B32774D8305J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32774D8305J
Internal Part NumberEIS-B32774D8305J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,352
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32774
PackagingBulk
Capacitance3µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)24.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32774D8305J
Related LinksB32774, B32774D8305J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32774D8305J Details Description
Related parts for B32774D8305J
SIDAC MC BI 120V 400A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf