EPCOS (TDK) B32776G4356K
B32776G4356K picture photo
Mfg. Part Number
B32776G4356K
Brief Description
CAP FILM 35UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
B32776G4356K.pdf
Availability of B32776G4356K
QUANTITY
B32776G4356K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32776G4356K
Internal Part NumberEIS-B32776G4356K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Automotive Industry Capacitors
Standard Package440
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32776
PackagingBulk
Capacitance35µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32776G4356K
Related LinksB32776, B32776G4356K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32776G4356K Details Description
Related parts for B32776G4356K
DIODE MODULE 1.2KV 100A POWRBLOK datasheet.pdf
CONN SCKT BRD/BRD .4MM 100PS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT STRAIN RELIEF 12.5MM DIAM datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
64 STUDIO MOBILE ACCESS CLIENT datasheet.pdf
DBL14(I)J datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 2.7A PCB datasheet.pdf