EPCOS (TDK) B32776T8855K
B32776T8855K picture photo
Mfg. Part Number
B32776T8855K
Brief Description
CAP FILM 8.5UF 10% 875VDC RADIAL
Datasheet Download
B32776T8855K.pdf
Availability of B32776T8855K
QUANTITY
B32776T8855K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32776T8855K
Internal Part NumberEIS-B32776T8855K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilm Capacitors
Automotive Industry Capacitors
Featured ProductLow-Profile MKP and MKT Film Capacitors
Film Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package195
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32776
PackagingBulk
Capacitance8.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC875V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32776T8855K
Related LinksB32776, B32776T8855K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32776T8855K Details Description
Related parts for B32776T8855K
CASE PLSTC BLACK 4.75"L X 2.5"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 3/8 UNF 5V 36" datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 44POS datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
RES 30 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf