EPCOS (TDK) B32798G2606K
B32798G2606K picture photo
Mfg. Part Number
B32798G2606K
Brief Description
CAP FILM 60UF 10% 630VDC RAD 4LD
Datasheet Download
B32798G2606K.pdf
Availability of B32798G2606K
QUANTITY
B32798G2606K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32798G2606K
Internal Part NumberEIS-B32798G2606K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductB3279X Series Capacitors
Standard Package70
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32798
PackagingBulk
Capacitance60µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32798G2606K
Related LinksB32798, B32798G2606K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32798G2606K Details Description
Related parts for B32798G2606K
IC REG LDO 1.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 3.3-36V 600MA datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 83MM datasheet.pdf