EPCOS (TDK) B32798G8356K
B32798G8356K picture photo
Mfg. Part Number
B32798G8356K
Brief Description
CAP FILM 35UF 10% 875VDC RADIAL
Datasheet Download
B32798G8356K.pdf
Availability of B32798G8356K
QUANTITY
B32798G8356K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32798G8356K
Internal Part NumberEIS-B32798G8356K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package108
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32798
PackagingBulk
Capacitance35µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC875V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32798G8356K
Related LinksB32798, B32798G8356K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32798G8356K Details Description
Related parts for B32798G8356K
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1410 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 75K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf